CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

0 2 sene önce

Bu semptomlara dikkat! Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Ateş ve kuru öksürük corona virüsü belirtisi midir?

Covid-19 adı verilen salgının dünyayı adeta ele geçirmesi ile beraber özellikle Avrupa ülkelerinde vaka ve ölüm sayılarında büyük artış gözlemlenmiş ve ülkemizde de vakalara rastlanmıştı. Bu durum sonrasında ise uzmanlar ve yetkililer salgınla savaşmanın en önemli adımının Covid-19 ile ilgili bilinçli ve tedbirli davranış olduğunu vurgulamıştı. Gribe benzer şekilde kendisini gösteren ancak özellikle yaşlı ve kronik hastalar için ölümcül olan bu salgın ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları haberimde..

Çoğu kişide burun akıntısı, baş ağrısı, kuru öksürük, boğaz ağrısı gibi semptomlar gösteren virüs vücuda yerleştikten sonra 14 günlük bir kuluçka döneminden geçiyor ve sonrasında belirtileri ortaya çıkıyor. En önemli ve fark edilir semptomun yüksek ateş olduğu vurgulanırken özellikle yurt dışından gelen kişilerin 14 gün kuralında uymaları ve vücut ısılarını kontrol etmesi isteniyor.

Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Corona / Covid-19 (Korona) virüsü semptomları arasında

  • burun akıntısı,
  • öksürük,
  • boğaz ağrısı,
  • muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir. İnsanlarda ölümcül olabilecek seviyede çok az Corona / Covid-19 (Korona) virüsü vardır.

Aynı zamanda solunum problemlerine neden olan, MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiştir. Hastalık Kontrol Merkezleri’nin verdiği bilgiye göre semptomları çok daha şiddetli olan MERS ile enfekte olan her 10 hastanın dörtte üçü ölmüştür.

 

Yazar
Ebru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.
Taze Diyetisyen
26451 points